Producenci szaf zazwyczaj łączą krawędź kwadratu lub pod kątem prostym do powierzchni czołowej zgarniacza, co umożliwia obracanie drobnego frezu po obu stronach. Lutarze często używają krawędzi fazowanych, co pozwala na bardziej agresywne zadziory, ale tylko z jednej strony.

Skrzynki narzędziowe – Sklep Alnar a ich użycie

Proces obracania frezu trzpieniowego różni się w zależności od osobistych preferencji. Podstawową koncepcją jest jednak to, że pręt dociskowy jest przytrzymywany przy krawędzi zgarniacza pod niewielkim kątem i kilkakrotnie przeciągany wzdłuż krawędzi, aż do powstania zadziorów. Jednym z wariantów jest trzymanie pręta płasko przy boku zgarniacza przez kilka pierwszych przejazdów, aby uzyskać zadzior skierowany w stronę krawędzi, a następnie jest on zwijany w dół poprzez ciągnięcie pręta wzdłuż prostopadle do zgarniacza.

Przy prawidłowo obróconym frezie skrobak wytwarza miniaturowe wióry przypominające wióry z samolotu. Jeśli wytwarzany jest tylko pył, albo zgarniacz nie jest ostry, albo jest niewłaściwie używany. Reklamujemy skrzynki narzędziowe

Skrzynki narzędziowe - kufry na przyrządy

Podczas pracy zgarniacz jest chwytany za palce, jedną ręką po obu stronach i przechylany w kierunku jazdy. Stopień nachylenia reguluje efektywny kąt nachylenia ostrza, którym jest zadzior. Aby znaleźć prawidłowy kąt, konieczna jest praktyka. Oprócz pochylenia, użytkownik zazwyczaj lekko zgina zgarniacz, trzymając go palcami na krawędziach i naciskając kciukami na środek. Niewielki flex powoduje lekkie podnoszenie narożników zgarniacza, co zapobiega ich martwieniu się obrabianego przedmiotu.

Skrzynki narzędziowe – Sklep Alnar ich funkcja

Zgarniacz może być przyciągany do użytkownika lub odpychany, chociaż niektórzy pracownicy przemysłu drzewnego twierdzą, że ciągnięcie zgarniacza w kierunku jednego z nich może spowodować jego zanurzenie, a w konsekwencji nierówną powierzchnię.

Główną wadą zgarniacza kart jest to, że jest to trudna do opanowania umiejętność. Prawidłowe obracanie frezu wymaga odrobiny praktyki, a następnie zgarniacz musi być prawidłowo przedstawiony w pracy. Ponadto w wyniku tarcia powstającego podczas użytkowania zgarniacz kart może się nagrzać na tyle, że palą się palce.

Niektórzy stolarze używają terminu „zgarniacz szafkowy” zamiast „zgarniacz kartonowy” dla tego narzędzia. Oddzielne narzędzie, nazywane również zgarniaczem szafkowym, różni się tym, że ma skosowaną krawędź jak płaszczyzna.

Odmianą zgarniacza kart jest płaszczyzna zgarniacza składająca się z ręcznej płaszczyzny, w której zamontowany jest zgarniacz kart. Istnieją również różne rodzaje uchwytów, które mogą być użyte do tego celu. Ułatwiają one obsługę zgarniacza kart i łagodzą problemy związane z wysoką temperaturą.

Dostępne są przyrządy do wypalania oraz inne akcesoria ułatwiające obracanie zadziorów, dzięki czemu zgarniacz jest bardziej dostępny dla początkujących.:1,3 Ich zastosowanie zapobiega uszkodzeniu mechanizmu grzechotki klucza nasadowego. Często po pierwszej połowie obrotu śruba jest na tyle luźna, że można ją obrócić kluczem nasadowym.

Długi uchwyt na pręcie wyłącznika w porównaniu do krótszych kluczy pozwala na wygenerowanie większego momentu obrotowego przy użyciu tej samej siły.