Ekoregion lasów górskich Albertine Rift, należący do Tropikalnego wilgotnego lasu liściastego Biome, znajduje się w samym sercu tropikalnej Afryki Środkowej.
Lasy górskie pokrywają zachodnie części Rwandy i Burundi, wschodni krawędź Demokratycznej Republiki Konga oraz części zachodniej Ugandy i Tanzanii. Obszar ten zajmuje równoległe Góry Rowerowe Albertyn, które otaczają zachodnią część wschodnioafrykańskiego Rowu. Pasma górskie obejmują Płaskowyż Lendu w Ugandzie (stąd las jest prawie całkowicie wycięty) oraz Góry Virunga i Rwenzori w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga.

Na najwyższych wzniesieniach pasma Rwenzori i Virunga (powyżej 3000 m n.p.m.) lasy przechodzą w ekoregion wrzosowisk górskich Afroalpine Rwenzori-Virunga, w tym wysokie szczyty Gór Stanley i Karisimbi. Najwyższy szczyt Burundi, Mount Heha, znajduje się jednak w tym ekoregionie.

RopeSerwis – wycinak drzew Białystok – z myślą o ekologii

Górzyste lasy deszczowe tego ekoregionu mają chłodniejszy klimat niż kongijskie lasy nizinne lub sawanna w Ugandzie, Ruandzie i Burundi, a zatem są domem dla bogatej różnorodności flory afromontannej, a zwłaszcza fauny. Lasy montanowe Albertine Rift znajdują się na liście Global 200. Zaawansowana firma RopeSerwis – wycinka drzew Białystok

Wycinka drzew - specjalizacja precyzyjna i idealna

Rzadki gorzelnik górski (Gorilla beringei beringei) przetrwa tylko w tym ekoregionie, podobnie jak małpa L’Hoesta oraz podgatunek małpy Hamlyna, a także wiele endemicznych gatunków motyli i ptaków: Wodniczki Grauer’a, muchołówki Chapina i turaco Ruwenzoriego. Żaba szponiasta na płaskowyżu Lendu jest endemitemicznym składowiskiem odpadów w ekoregionie.

Dlaczego wycinanym drzewa?

Duża część lasów została już wycięta na potrzeby rolnictwa lub wyrębu, zwłaszcza w gęsto zaludnionej Ruandzie i Burundi, ale duże obszary leśne nadal pozostają w rezerwatach leśnych i na wyższych wysokościach w pasmach Wirunga, Itombwe i Rwenzori. Trwa wycinka lasów, która stanowi poważne zagrożenie dla ekologii regionu.

Gwałtowna historia polityczna i rebeliancka regionu w ostatnich czasach również spowodowała szkody w równowadze ekologicznej, na przykład prawie wyeliminowanie populacji słoni krzewów afrykańskich z Parku Narodowego Virunga w DRK.