Domy wakacyjne i drugie domy stanowią 14% zasobów mieszkaniowych w Snowdonia w Walii, w porównaniu z 1% w całej Walii. Tylko w Gwyneddzie rada podjęła działania mające na celu kontrolowanie liczby domów wakacyjnych. Ale kontrolują one tylko nowe zmiany, nie pozwalając na to, aby przyzwolenie, które może zwiększyć liczbę osób w każdej społeczności powyżej 10%, nie powstrzymują nikogo od zakupu domu wakacyjnego.

Domek na działce na urlop

Liczba mieszkań w Kornwalii i na wyspach Scilly została obliczona na 5,6% w 2004 i 2006 r. Jest to region, który ma największą liczbę drugich domów w Anglii. Tylko w ciągu jednego roku, między 2004 a 2005 r., odsetek domów wakacyjnych/drugiego rodzaju wzrósł w Anglii o 3,3%.

W szkockim spisie powszechnym w 2001 r. w Szkocji było 29 299 domów wakacyjnych/ letniskowych, co stanowiło 1,3 % zasobów mieszkaniowych Szkocji. W 1981 r. liczba ta wynosiła 19 756, ale większość wzrostu miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Największy wzrost odnotowano na obszarach miejskich, wbrew zwyczajowym tendencjom, a zwłaszcza w Edynburgu i Aberdeen. Jednak większość domów wakacyjnych/drugie domy letniskowe nadal znajdują się na obszarach wiejskich, zwłaszcza 47% z nich znajduje się na odległych obszarach wiejskich, gdzie co ósmy dom jest domem wakacyjnym lub drugim. Natomiast o domkach więcej znajdziesz na: domekangielski.pl.

domki angielskie

Domek na działce na wakacje

Liczba we Francji jest również dość wysoka: około 10% wszystkich zasobów mieszkaniowych to dom wakacyjny lub drugi, ale większość z nich należy do Francuzów. Około 300.000 domów, czyli 1% ogółu mieszkań to własność właścicieli z zagranicy. Z tego 28% jest własnością brytyjskich właścicieli, 14% włoskich, 10% belgijskich, 8% holenderskich, 3% hiszpańskich i 3% amerykańskich.

W 2000 r. 3 578 718, czyli 3,09% amerykańskiego budownictwa mieszkaniowego, było domami wakacyjnymi lub drugimi, w porównaniu z 2,66% w 1990 r. i 1,87% w 1980 r. W 2000 r. liczba ta wynosiła 3 578 718, czyli 3,09% amerykańskiego budownictwa mieszkaniowego. 26% wszystkich z nich znajduje się w północno-wschodnich stanach, z czego około 250 199 (7% wszystkich drugich domów w Stanach Zjednoczonych) znajduje się w Nowym Jorku, a największy procent zasobów mieszkaniowych ma Maine jako drugi dom mieszkalny.

Drugie domy są niezwykle popularne, szczególnie w sezonie letnim Kanady. Są one określane inaczej w różnych częściach kraju; w Ontario jest to zwykle „domek”, podczas gdy „kabina” lub „jezioro” jest używane w dużej części Kanady. W Ontario najpopularniejszą destynacją jest region Muskoka w Ontario, znany z licznych jezior i lasów. Muskoka nazywana jest nawet „krajem chałupy” i odwiedza rocznie ponad 2,1 miliona turystów.

Na wschodnim wybrzeżu Maritimes jest domem wielu domków nadmorskich. Podobnie Kolumbia Brytyjska na Zachodnim Wybrzeżu jest kolejnym popularnym miejscem na wakacje dla poszukujących nieruchomości wakacyjnych. W kanadyjskich Prairies i British Columbia Interior nieruchomości wypoczynkowe znajdują się w pobliżu lub na jeziorach słodkowodnych. Chatki w ośrodkach narciarskich są często spotykane również zimą.